30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun

30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’u her yıl 30 Ağustos günü büyük bir coşku ve sevinçle kutlayacağız.

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun
30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun

19 Mayıs 1919’da başlayan Kurtuluş Mücadelesi, 30 Ağustos 1922’de zafer ile sonuçlanmıştır. Başkomutanlığını Gazi Mustafa Kemal’in yaptığı ordumuz 26 Ağustos 1922’de düşmana karşı taarruza geçerek bir saat gibi kısa bir sürede düşman mevzilerini ele geçirdi. 30 Ağustos günü, çember içine alınan düşman kuvvetleri yok edilirken, elde edilen esirler arasında Yunan Başkomutanı Trikopis’te bulunuyordu. Mustafa Kemal’in önderliğinde yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak adlandırıldı.

Büyük taaruzun başarıya ulaşmasıyla birlikte kaçan düşman askerleri, İzmir’e kadar takip edilerek 9 Eylül 1922’de düşman askerleri denize dökülmüştür. 30 Ağustos Zaferi ile birlikte düşmana karşı taaruza geçilmesi nedeniyle zafer bayramı 30 Ağustos’ta kutlanır

Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanmasının ardında Sevr Antlaşması yürürlüğe girmemiş yerine 23 Temmuz 1923’de Lozan Antlaşması imzalanmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını sağlayan Başkonutan Mustafa Kemal’e ve tüm silah arkadaşlarına bize bu güzel ülkeyi kazandırdıkları için teşekkür ederiz.

webtenoyna.com

webtenoyna
Takip Edin
0 0 votes
Yazarı Oyla
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
× Bize Ulaşın...